Vytlačiť

Španieli rozšíria u nás skladové kapacity

Španielska skupina Aluminios Cortizo, ktorá patrí k najväčším európskym hráčom v produkcii a spracovaní hliníka, rozšíri svoje aktivity na Slovensku. Vo výrobnom závode, ktorý už viac ako päť rokov prevádzkujú v Novej Bani, pribudnú nové skladovacie kapacity približne za dva milióny eur. Dcérska spoločnosť Cortizo Slovakia zatiaľ nepociťuje takmer žiadny pokles odbytu.

Nielen stavebníctvo.  Cortizo Slovakia vyrába na Slovensku rôzne druhy hliníkových profilov, ale aj kompozitných panelov, tesnení a kovaní. Ide najmä o výrobky určené pre stavebníctvo a výrobu stavebných materiálov. Profily zo Slovenska smerujú najmä k výrobcom okien a dverí, ale aj pre iné priemyselné odvetvia. „Naše portfólio je vhodne rozložené do viacerých oblastí. Okrem stavebného trhu sa zameriavame napríklad aj na profily, ktoré sa používajú pri výrobe solárnych panelov,“ tvrdí zástupkyňa konateľa Zuzana Sýkorová. Práve v segmente obnoviteľných zdrojov energie dopyt po nových technológiách a zariadeniach neustáva ani v časoch všeobecného poklesu trhov. Závod Cortizo Slovakia v Novej Bani pôsobí v areáli bývalej dcérskej spoločnosti Slovenských energetických strojární Tlmače, ktorý odkúpili v roku 2004. Nové skladové a distribučné centrum, ktoré plánujú uviesť do prevádzky v lete budúceho roka, vytvorí približne desať nových pracovných miest. Fabrika na hliníkové profily má kapacitu 15-tisíc ton hliníka a väčšina jej produkcie je určená pre zahraničné trhy. Podľa Sýkorovej vyvážajú do väčšiny krajín Európskej únie.

Tradičná výroba. Španieli sa pre rozširovanie kapacít v Novej Bani rozhodli aj kvôli výhodnej polohe a tradícii výroby stavebných materiálov v tomto regióne. V meste už od roku 1953 pôsobil najväčší domáci výrobca tepelnoizolačných materiálov Izomat. Pred štyrmi rokmi tento závod kúpil nemecký koncern Knauf. Divízia Knauf Insulation, ktorá pôsobí v Novej Bani, dodáva na trh najmä izolačné materiály z minerálnej kamennej vlny pre odberateľov z okolitých krajín a niektorých západoeurópskych štátov.

Norbert Vrabec