Vytlačiť

Dobrý deň.
Žiadam Vás o odbornú pomoc v nasledovnej záležitosti :
Som dopravca, mám nákladné autá momentálne v prevádzke 3 ,ale len dvoch šoférov,lebo prácu nemáme. Oni sú využití na 3 autá. Stala sa nám takáto vec :Vodiča zastavili policajti ,kontrolovali kotúče  tachografa.V mesiaci február na toto vozidlo som mal len 11 dni prácu ,kotúče boli k dispozícií,ale policajti žiadali ostatné  na tie dni ,keď vozidlo nebolo v prevádzke,resp.žiadali aby vodič preukázal s potvrdením zamestnávateľa ,že čo robil na tých dňoch na ktoré nemal kotúče. On zbytočne vysvetlil ,že pracoval s druhým vozidlom a nemal dovolenku ,nebol práceneschopný a ten tretí bod.... čo je na tom formuláre podľa nariadenia č.561/2006  .Nakoniec mu dali pokutu 100,-eur. s nasledovným stanoviskom :
Vizuálne bolo odkontrolovaných 11 zázn.listov.Vodič nepredložil ku kontrole zázn.listy ,ako aj potvrdenie o činnosti za obdobie .....tu sú uvedené dátumy.
Radu potrebujem už aj z toho dôvodu , lebo podľa mňa zákon jednoznačne neupravuje takéto prípady ,keď vodiči nemajú prácu a takéto prípady sa teoreticky u nás môžu opakovať . Čakám Vašu radu , s pozdravom 

Štefan Podhorný


Odpoveď:

Zdravím Vás pán Podhorný,
(vo Vašom prípade je potrebné podotknúť, že tachografové kotúče musí mať vodič pri sebe a nenechávať ich vo vozidle. To znamená, pri kontrole musí predložiť policajtom alebo kontrolórom nielen kotúče, na ktorých je evidovaná práca, s vozidlom s ktorým ho policajti zastavili, alo so všetkými vozidlami, s ktorými jazdil za posledných 28 kalendárnych dní. V prípade, že vôbec nejazdil, je potrebné na krúžok urobiť ručný záznam alebo potvrdenie zamestnávateľa. Ak vodič nechal krúžky v inom vozidle a nemal ich v čase kontroly pri sebe, oprávnene mu bola uložená pokuta.  Podrobnejšie je uvedená problematika rozobraná v príručke, Práca vodičov nákladných automobilov a autobusov a používanie tachografov. Môžete si ju objednať aj na dobierku na tel. č. 041/5133501.

S pozdravom,
Ing. Miloš Poliak, PhD.
Žilinská univerzita v Žiline
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.