17. 1. 2020

dascher 1 2020 2Najväčšia logistická operácia sveta sa blíži, pripravte sa!

Už 25. januára sa začne nový čínsky rok v znamení Potkana. Príchod čínskeho nového roku oslavuje 20 percent svetovej populácie a do pohybu sa dáva až 800 miliónov ľudí. Podnikatelia, ktorí robia obchody v Ázii, už dávno pred sviatkami plánujú, ako v tomto období udržia svoju obchodnú kontinuitu bezproblémovú.

„Aj tento rok sme pripomínali našim zákazníkom, aby počítali s tým, že je nutné zarezervovať si prepravu včas, pretože možnosti prepravy sú obmedzené," vysvetľuje Marián Miček, Country Manager Air & Sea Logistics DACHSER Slovakia. „V čase osláv vždy klesá záujem o prepravu z Číny do Európy a naopak, ale pred oslavami je naopak dopyt výrazne vyšší."

Nielen v Číne, ale prakticky v celej Ázii je udalosť sprevádzaná mohutnými presunmi obyvateľstva a s uzatvorením tovární a podnikania na týždeň, v niektorých prípadoch dokonca na celý mesiac. Prípravy na Nový rok začínajú v Číne zvyčajne týždeň vopred, tento rok teda už 17. januára. Ľudia, ktorí sa riadia tradíciami, cestujú, aby videli svojich príbuzných a oslávili s nimi Nový rok. Zamestnanci z čínskeho pobrežia sa často presúvajú do vnútrozemia, čo znamená menšiu kapacitu pozemnej nákladnej prepravy a mnohokrát nie je možné využiť bežné nadväzné spoje.

„Okrem komplikácií v pozemnej preprave je dôležité pripraviť sa aj na rast cien námornej prepravy. Obmedzenia niektorých služieb totiž nevyhnutne znamenajú tlak na kapacity a tým pádom aj na cenu. Každoročné zvyšovanie cien prepravy, ktoré je v januári úplne bežné, tak môže byť o to výraznejšie,” dopĺňa Marián Miček. „Všetky tieto faktory je preto potrebné zahrnúť do plánovania a kalkulácií.“

Čínsky nový rok je pre Číňanov hlavným sviatkom a je dôležitým v celej juhovýchodnej Ázii. Každý rok pripadá na inú dobu a jeho oslavy tradične začínajú prvým dňom prvého lunárneho mesiaca čínskeho kalendára a končia zhruba po pätnástich dňoch dňom známym ako Sviatok lampiónov.