premiestňovanie

monitor august 2023 2Názov: Burzy nákladov poskytujú užívateľom nové možnosti
Autor: David Čapek
Vydavateľ: Systémy Logistiky, Máj – Jún 2023, 1214-4827
Jazyk: český
Anotácia: Prepravné burzy sú etablovanou platformou pre ponuku a dopyt pri nákladných prepravách. V súvislosti s rozvojom digitálnych technológií hrajú stále významnejšiu úlohu digitalizácia a automatizácia, rozhodovanie založené na dátach či aspekt udržateľnosti. K trendom patrí aj zvýšená bezpečnosť a spolupráca s overenými partnermi. Okrem ponuky a dopytu prepráv tieto systémy ponúkajú ďalšie funkcie ako sledovanie vozidiel, vzájomné hodnotenie užívateľov či zjednodušenie medzinárodnej komunikácie. Medzi inovácie patrí možnosť napojiť svoj prepravný systém do burzy nákladov cez rozhranie API či prihlásenie do systému bez ohľadu na zariadenie a operačný systém. Novinkou je systém uzavretej burzy, kde si môže zadávateľ k svojim preprávam pozvať užívateľov a ponúkať prepravy iba im. Firmy dokážu vďaka partnerstvám na burze nákladov zvýšiť svoj dosah a tým zrýchliť proces prepravy. Užívatelia sú schopní vyhodnotiť svoju výkonnosť a sledovať jednotlivé náklady.
Kľúčové slová: Burza nákladov, ponuka, dopyt, preprava
Spracoval: Ing. Martin Zuzaniak / KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: august 2023

monitor jun 2023 11Názov: Ponuka alternatívnych pohonov zosilňuje
Autor: Stanislav D. Břeň
Vydavateľ: Systémy Logistiky, Marec- Apríl 2023, 1214-4827
Jazyk: český
Anotácia: Na nákladnú dopravu pripadá zhruba 5% karbónových emisií, ale s rozvojom dopravy sa tento podiel stále zvyšuje. Aké sú alternatívy k najrozšírenejším dieselovým pohonom? Okrem dieselových a elektrických vozidiel zaznamenali všetky ostatné pohony medziročný pokles. Vznetové motory sú v rámci EÚ stále dominantné s podielom 96,6% registrácií za rok 2022. Elektrický a vodíkový pohon tak predstavoval len malý podiel a dôvodom boli najmä vysoká cena vozidiel a nedostatočná infraštruktúra. Elektrické vozidla sú vhodnejšie na prepravu poslednej míle do mesta, zatiaľ čo na diaľkovú prepravu sa osvedčil skôr vodíkový pohon. LNG je síce fosílne palivo, ale zemný plyn je postupne nahrádzaný jeho obnoviteľnou formou v podobe biometánu získavaného z biomasy. Ďalšiu alternatívu predstavuje upravený rastlinný olej – HVO. Rozvoj a implementácia alternatívnych palív však bude závisieť najmä od podpory vlád v danej krajine, rozvoja infraštruktúry a miery investície do ďalšieho výskumu.
Kľúčové slová: alternatívny pohon, emisie, implementácia, infraštruktúra
Spracoval: Ing. Martin Zuzaniak / KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: jún 2023

monitor jun 2023 3Názov: Ford E-Transit pre kuriérov
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Máj 2023, str. 10
Jazyk: slovenský
Anotácia: České zastúpenie spoločnosti DHL Express prevzalo do používania prvých 14 vozidiel Ford E-Transit s elektrickým pohonom. Po Spojenom kráľovstve sa tak Česko stáva iba druhou krajinou v Európe, kde boli tieto úžitkové automobily odovzdané. Jazdia však už aj v Nemecku a DHL plánuje ďalšie objednávky. DHL uzavrela dohodu so spoločnosťou Ford na výrobu 2 000 vozidiel Ford E-Transit do svojho vozidlového parku. Tieto vozidlá budú dodané do konca roka 2023, sú súčasťou investície DHL vo výške 7 miliárd eur do vytvorenia vozidlového parku s nulovými emisiami. Cieľom DHL Express je znížiť emisie uhlíka tým, že do roku 2030 zaradí do svojho vozidlového parku v Európe viac ako 14 000 elektrických vozidiel, v súlade s plánom udržateľnosti implementovaným skupinou DPDHL.
Kľúčové slová: elektrický pohon, úžitkové automobily, doručovanie
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik
Zaradené: jún 2023

monitor jun 2023 1Názov: Nákladné elektrické bicykle
Autor: PH
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Máj 2023, str. 50
Jazyk: slovenský
Anotácia: V centrách miest sú jedným z riešení zelenej prepravy ľahkých zásielok ku koncovým zákazníkom – nákladné elektrické bicykle, ktoré smerujú k udržateľnej, efektívnej a klimaticky neutrálnej logistike. Vlani na jeseň sa na renomovanej výstave úžitkových vozidiel IAA v špeciálne pripravenej sekcii „Last Mile Area“ prezentovali po prvýkrát výrobcovia nákladných elektrických bicyklov. A bolo ich naozaj veľa. Inovatívne riešenia pre ekologickú ľahkú prepravu v  husto obývaných alebo prísne zelených zónach začínajú byť čoraz žiadanejšie. Spravidla sú to trojkolesové a štvorkolesové koncepty s robustnejšou konštrukciou, často kapotované, s rozmanitým riešením korby/boxu, dojazdom do 200 km a užitočným zaťažením okolo 350 kg! Pochopiteľne, jazdný dosah aj tu závisí od hmotnosti nákladu, štýlu jazdy a množstva stúpaní na trase. Ich veľkou výhodou je, že vďaka malým rozmerom a obratnosti môžu jazdiť či zaparkovať prakticky kdekoľvek. Netreba platiť povinné poistenie ani daň, chodiť na STK a „pilot“ nepotrebuje vodičské oprávnenie. Cieľovými skupinami sú kuriérske služby, doručovanie balíkov alebo potravín, zber odpadu, údržba zelene.
Kľúčové slová: elektrický bicykel, elektrický pohon, nákladná doprava
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik
Zaradené: jún 2023

monitor maj 2023 4Názov: Scania predstavuje vylepšený tempomat s aktívnou predikciou, ušetrí až 2% paliva
Autor: PAV
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2023, 9, online, ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: Český jazyk
Anotácia: Scania predstavuje veľkú aktualizáciu svojho tempomatu s aktívnou predikciou (CCAP) pre prevodovky Scania Opticruise. Tento nový systém bude od júna k dispozícii vo všetkých nových nákladných vozidlách Scania s prevodovkami G25 a G33 a bude možné ho dodatočne doplniť aj do nákladných vozidiel s pohonným ústrojenstvom Super. Vďaka výrazne zvýšenej výpočtovej kapacite, múdrejším algoritmom a optimalizovanému využitiu mapových dát môžu nákladné vozidlá s novým systémom CCAP dosiahnuť dodatočnú úsporu paliva až 2% na zvlnených cestách, pričom si obvykle zachovajú rovnakú priemernú rýchlosť.
Kľúčové slová: cestná doprava, šetrenie, náklady, palivo, tempomat
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené:
máj 2023

monitor maj 2023 3Názov: Trimodálny terminál SPaP
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Apríl 2023, str. 46
Jazyk: slovenský
Anotácia: Potenciál Dunaja rastie na spodnom toku Dunaja až po námorný prístav Konstanca a jeho napojenie na Dunaj. Rastie aj význam jediného trimodálneho terminálu na Slovensku. Vnútrozemské prístavy Bratislava a Komárno sú dôležité prepravné uzly na vodnej ceste, ktoré vykonávajú významné logistické operácie od prekládky, skladovania až po prepravu nákladu. Akciová spoločnosť Slovenská plavba a prístavy (SPaP) plní dôležitú úlohu v kombinovanej doprave. Zaoberá sa lodnými prepravami tovarov všetkých druhov na Dunaji v sieti západoeurópskych vodných ciest od Severného mora po Čierne more. Okrem prekladu tovarov v prístavoch Bratislava a Komárno, s možnosťou uskladnenia v krytých skladoch i na voľných plochách, ponúka aj prekládku veľmi ťažkých a nadrozmerných kusov tovaru do hmotnosti 560 ton. V areáli SPaP sa nachádza jediný slovenský trimodálny kontajnerový terminál. Poskytuje priame spojenie ucelenými vlakmi, door-to-door služby, ako aj možnosť využitia vodnej cesty. Prekladisko trimodálneho kontajnerového terminálu SPaP má päť prekládkových koľají s dĺžkou od 330 až 350 metrov. Dopravná koľaj, kde dochádza k odovzdávaniu kontajnerov, meria 750 metrov. Medzi doplnkové služby pre zákazníkov patrí nastavovanie teploty, PTI test, suché a mokré začisťovanie kontajnerov, lepenie a odstraňovanie označovaní ADR, či drobné opravy kontajnerov.
Kľúčové slová: terminál, prístav, logistické operácie, kontajnery
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: máj 2023

monitor maj 2023 2Názov: Dobyje Čína Európu elektromobilmi?
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Apríl 2023, str. 12
Jazyk: slovenský
Anotácia: Majú čínske elektrické automobily v Európe šancu? Ponúkajú podstatne lacnejšie a už aj čoraz vyspelejšie riešenia. V Európe sa už začínajú predávať čínske elektromobily, a kým ešte stále trpíme sentimentom odporu voči lacným, nekvalitným autám, Číňania idú vpred veľkým tempom a ich produkty sú čoraz konkurencieschopnejšie. V Číne sa orientujú na dostupnosť elektrických vozidiel. Čínski výrobcovia začínajú v Európe budovať siete predajcov. Samotní Číňania však vnímajú Európu ako náročný trh a predpokladajú desaťročie, kým sa export k nám ukáže ako výhodný. Peking aj čínsky automobilový priemysel sú zosúladení v túžbe po globálnej nadvláde elektromobilov. V súčasnosti nepôjde o množstvá, ale o kultivovanie ich vozidiel na európsky štandard. Vďaka proexportným štátnym dotáciám chcú ponúkať konkurenčné a podstatne lacnejšie elektromobily.
Kľúčové slová: elektromobilita, vozidlá, automobilový priemysel
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: máj 2023

monitor maj 2023 1Názov: Elektrické Mercedesy na stavbe
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Apríl 2023, str. 20
Jazyk: slovenský
Anotácia: Mercedes-Benz Trucks na veľtrhu Bauma v Mníchove okrem konvenčných stavebných vozidiel predstavil aj elektrické novinky určené pre stavebníctvo. Elektrický pohon tak prichádza aj na stavby. Na stavebníctvo pripadá každé piate v Európe predané nákladné vozidlo Mercedes-Benz. Ide teda o druhý najvýznamnejší segment po diaľkovej doprave a v procese elektrifikácie nákladnej cestnej dopravy preto zohráva mimoriadnu úlohu. V roku 2030 majú vozidlá s neutrálnou bilanciou emisií CO2 vznikajúcich pri prevádzke tvoriť až 60 % predaja spoločnosti Daimler Truck na trhoch EÚ. Sériovo vyrábaný eActros LongHaul bude mať dojazd 500 km na jedno nabitie. Akumulátor bude možné nabiť zo stojana s výkonom 1 MW z 20 na 80 % kapacity za výrazne menej ako 30 minút. Arocs je robustné nákladné vozidlo na prevádzku v tvrdých podmienkach. V budúcnosti bude k dispozícii aj s elektrickým pohonom. Battery-Electric Arocs bude možné nakonfigurovať so 6 alebo 7 súbormi akumulátorov s kapacitou po 60 kWh využiteľnej energie. Na jedno nabitie bude môcť prejsť viac ako 200 km. Z nabíjacieho stojana s výkonom 150 kW možno nabiť 6 súborov akumulátorov z 20 na 80 % za 1,5 hodiny. Malosériovo vyrábané vozidlá budú od konca roku 2023 k dispozícii v rôznych konfiguráciách so 4 alebo s 3 nápravami pre nadstavby domiešavačov betónu Liebherr, valníky alebo sklápače.
Kľúčové slová: nákladné vozidlá, elektrický pohon, cestná doprava
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: máj 2023

monitor april 2023 10Názov: Freightliner SuperTruck II
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Marec 2023, str. 16
Jazyk: slovenský
Anotácia: Daimler Truck North America, dcérska spoločnosť Daimler Truck, v Las Vegas predstavil nový modernizovaný Freightliner SuperTruck II, ktorý využíva množstvo technických inovácií na preukázanie potenciálu efektívnosti v nákladnej doprave. V rámci programu SuperTruck inžinieri Daimler Truck North America (DTNA) skúmajú technológie ťažkých úžitkových nákladných vozidiel novej generácie, technické spôsoby ich vývoja a spôsoby ich integrácie do sériovej výroby. Vylepšená aerodynamika ťahača pneumatiky s nízkym valivým odporom, vylepšenia hnacieho ústrojenstva a riadenie energie s pokročilými technológiami boli identifikované ako oblasti pre technologické inovácie, ktoré by mohli v budúcnosti potenciálne vstúpiť do výroby pre zákazníkov.
Kľúčové slová: nákladné vozidlo, efektivita, inovácie
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 9Názov: Autonómne doručovanie
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Marec 2023, str. 15
Jazyk: slovenský
Anotácia: Dodávky bez vodičov už jazdia na švajčiarskych cestách aj v centrách miest. Doručovanie balíkov začína dosahovať autonómnu úroveň, v kuriérskej dodávke už nesedí vodič. Pilotný projekt Migronomous sa dostal na verejné cesty. Doteraz sme informovali o rôznych samoriadených vozíkoch na doručovanie potravín a balíkov v Amerike. No prvé lastovičky sa už objavujú aj v Európe. Zatiaľ vo veľmi obmedzenej miere, no vo Švajčiarsku už testujú v skutočných podmienkach malé autonómne dodávky bez vodiča. Za projektom stojí startup Loxo, produkt maloobchodnej siete potravín Migros a výrobcu výťahov Schindler. Ak si objednáte balík na svoje pracovisko, môže k vám doraziť práve v takomto pojazdom „balíkoboxe“. Túto možnosť majú zatiaľ iba zamestnanci spoločnosti Schindler. Migros naloží potraviny do autonómneho auta, a to prejde 500 metrov z ich predajne do firmy Schindler. Naraz odnesie až 64 objednávok. Aktuálne dokáže autonómne auto jazdiť iba rýchlosťou chôdze, no v budúcnosti sa počíta s rýchlosťou okolo 30 km/h. Doručovanie pojazdným „balíkoboxom” je tak určené na takzvanú last mile delivery, čiže na doručenie na posledné kilometre.
Kľúčové slová: doručovanie, autonómne vozidlo, balíky
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 8Názov: Budú autonómne vodíkové ťahače jazdiť už o rok?
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Marec 2023, str. 14
Jazyk: slovenský
Anotácia: Ťahač HSV s vodíkovým pohonom a autonómnym riadením vyvíja nové britské konzorcium Hub2Hub, ktoré na vývoj prvého samojazdiaceho vodíkového nákladného vozidla na svete získalo vládnu dotáciu vo výške 6,6 milióna libier a začne ho testovať už budúci rok. Spojenie vodíkového pohonu s autonómnym riadením predstavuje úplne novú generáciu cestnej dopravy a logistiky. Hub2Hub verí, že práve komerčná cestná doprava na presne určených pravidelných trasách bude vo verejnej doprave jazdiť skôr ako osobné autá s podobným vybavením. Participujúce firmy najskôr postavia dvojicu testovacích prototypov s predbežným pracovným označením HSV. V tejto fáze vývoja bude mať prototyp ťahača štandardnú kabínu aj klasické ovládacie prvky. Jazdiť bude úplne samostatne a volant či pedále budú k dispozícii iba ako poistka pre „vodiča“ prítomného ako dozor pri testovaní. Druhý prototyp ťahača už nebude mať kabínu, nahradí ju aerodynamický kryt podvozka s riadiacou jednotkou a prípadnou poistkou pri skúškach na testovacích tratiach bude operátor prepojený s ťahačom diaľkovým ovládaním – čiže bude kontrolovaný na diaľku. Testy začnú v roku 2024. Prognózy predpovedajú, že do roku 2035 bude mať 40 % nových predaných áut v Spojenom kráľovstve samojazdiace schopnosti.
Kľúčové slová: autonómne vozidlá, vodík, ťahač
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 5Názov: Stavbaři letos dokončí na dálnici D4 hrubé stavby většiny ze 40 mostů / Stavbári tento rok dokončia na diaľnici D4 hrubé stavby väčšiny zo 40 mostov
Autor: ČTK
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2023, 6, online, ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: český jazyk
Anotácia: Stavbári tento rok dokončia na novo budovanom úseku diaľnice D4 medzi Příbramí a Pieskom hrubé stavby väčšinu zo 40 mostov. Práce sú dokončené na 42 percentách úseku všetkých stavebných prác. Na stavbe denne pracujú až stovky strojov a obdobný počet ľudí. Vyplýva to z informácií, ktoré novinárom za združenie Via Salis oznámila Daniela Pedret. V prevádzke má byť celá D4 v decembri 2024. Kvôli stavbe sú na rôznych miestach krátke či dlhšie uzávierky, obchádzky alebo spomalenia. Tento prvý PPP projekt v ČR, ktorý rieši dostavbu diaľnice D4 medzi Příbramí a Pieskom, sa blíži k pomyselnému polčasu z hľadiska objemu dokončených stavebných prác. Aktuálne máme hotových zhruba 42 percent," uviedol generálny riaditeľ Via Salis Christian Biegert.
Kľúčové slová: diaľnica, logistika, nákladná doprava, náklady
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 4Názov: Silniční doprava, Alternativní paliva a pohony, Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování / BGL: Modernizačný balíček na ochranu klímy je politické harakiri
Autor: LÁN
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2023, 6, online, ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: Český jazyk
Anotácia: Nemecký zväz špedície, logistiky a zásobovania BGL sa prudko ohradil proti snahám semaforovej koalície podporovať rozvoj železnice z príjmov z cestnej dopravy. Zdvojnásobenie mýta pre nákladné vozidlá od roku 2024, o ktorom rozhodol koaličný výbor, je podľa neho politické harakiri. „Bez alternatív k dieselovým nákladným vozidlám, ktoré sú k dispozícii na trhu, a bez infraštruktúry na nabíjanie neexistuje žiadna motivácia k ochrane klímy. Semaforová koalícia tak iba zaťažuje koncového spotrebiteľa bez toho, aby to bolo poctivé,“ uviedol Dirk Engelhardt.
Kľúčové slová: cestná doprava, železnica, náklady, alternatívne palivá, klíma
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor marec 2023 14Názov: Elektrotrucky DAF smerujú do výroby
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Február 2023, str. 28
Jazyk: slovenský
Anotácia: Spoločnosť DAF spúšťa prevádzku továrne na montáž elektrických nákladných vozidiel. Sériová výroba modelov XD a XF Electric sa začne na jar 2023. Tieto plne elektrické vozidlá majú dojazd viac než 500 kilometrov „bez emisií“, čo predstavuje dôležitý krok spoločnosti DAF v úsilí o ešte čistejšiu cestnú dopravu. Ako každé vozidlo DAF, aj modely XD a XF Electric sú prispôsobené prianiam každého jednotlivého zákazníka. Preto sú elektrické hnacie ústrojenstvá PACCAR modulové. Vďaka svojim neprekonateľným bezpečnostným funkciám, úspornosti a vynikajúcemu komfortu vodiča predstavuje úplne nový model DAF XD nový štandard v segmente distribúcie. Modelový rad DAF XD bol nedávno vyhlásený za „Medzinárodné nákladné vozidlo roka 2023“.
Kľúčové slová: elektrické nákladné vozidlo, bezpečnosť, bez emisií, ekológia
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 13Názov: Mobilné vyzúvačky FERDUS LC589 a MT26
Autor: Ferdus
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Február 2023, str. 29
Jazyk: slovenský
Anotácia: Mobilná vyzúvačka LC589 je menšia a štíhlejšia. Schová sa aj pod malú strechu, no napriek tomu sa na ňu dá spoľahnúť. Po dávkach má rada prácu v dodávkach, van je presne tam, kam pasuje. Povinnou zaujímavosťou je ručná hydraulická pumpa slúžiaca na núdzové vyklopenie a sklopenie ramena čeľuste. A čo sa dnes obzvlášť počíta, šetria energiu.
Kľúčové slová: mobilná vyzúvačka, šetrnosť energie, spoľahlivosť
Spracoval:
Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 12Názov: České vozidlá pre NATO
Autor: Milan Olšanský
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Február 2023, str. 37
Jazyk: slovenský
Anotácia: Začiatkom decembra 2022 zástupcovia belgického ministerstva obrany slávnostne prevzali kľúče od nových logistických vozidiel. Od tejto chvíle sú vo výzbroji jednej z armád štátov NATO prvýkrát vozidlá z Kopřivnice. Kompletný kontingent vozidiel DAF CF Military je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicles a DAF Trucks. Projekt BeMoD vyžadoval od samotného počiatku na jednej strane úplne unikátne technické riešenie vozidiel, na druhej strane však vysokú mieru unifikácie. Vozidlo vo variante s jednoramenným hákovým nakladačom je dokonca schopné prepravovať kontajnery typu ISO1CC, pričom celková výška vozidla v tomto prípade nepresiahne štyri metre. To je unikátne riešenie, ktoré nevie ponúknuť žiadna iná automobilka na svete.
Kľúčové slová: logistické vozidla, projek BeMoD, NATO
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 7Názov: Ekologické trendy vedoucí ke snížení emisií se projevují již i u návěsové techniky / Ekologické trendy vedúce k zníženiu emisií sa prejavujú aj pri návesovej technike
Autor: Ing. Michal Žižák (EWT) PRO DN
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2022, 2, (9), ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: český jazyk
Anotácia: Spoločnosť Schmitz Cargobull predstavila na tohtoročnom veľtrhu IAA v Hannoveri množstvo noviniek. Tie najzaujímavejšie z pohľadu českých dopravcov a pohľad na český trh s prípojnými vozidlami nám priblížil Ing. Michal Žižák, konateľ spoločnosti EWT, ktorá vozidlá značky Schmitz Cargobull do Českej republiky dováža. Ekologické trendy už prenikli aj do návesovej techniky – kladie sa väčší dôraz na aerodynamiku, používanie ľahších materiálov atď. Samostatnou kapitolou sú chladiarenské agregáty kde elektrifikácia, ktorá bude široko dostupná a ekonomická , bude pripravená na použitie už veľmi skoro. Pri chladiarenskom návese je totiž veľká výhoda v tom, že má 245 litrovú nádrž na naftu, takže keď tam umiestnime 200-kilogramovú batériu, ktorá už má potrebnú kapacitu, zostaneme v podstate na rovnakej hmotnosti. Navyše za jazdy sa využíva rekuperácia energie a batéria sa priebežne dobíja, prípadne podľa potreby za jazdy aj trvalo.
Kľúčové slová: emisie, návesová technika, agregát, nákladné vozidlo, náklady
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 5Názov: Silniční doprava, Alternativní paliva a pohony, Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování / Cestná doprava, Alternatívne palivá a pohony, Úsilie o dekarbonizáciu nemôže ohroziť fungovanie
Autor: Jozef Melzer
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2022, 2, (2-3), ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: Český jazyk
Anotácia: Rast nákladov, snaha Združenia ČESMAD Bohemia o podporu cestnej dopravy, ktorá je dôležitým prispievateľom do štátneho rozpočtu a neoddeliteľnou súčasťou fungujúcej ekonomiky, ale aj neistota ohľadom investícií do nových technológií v dôsledku celoeurópskej snahy o dekarbonizáciu, to sú témy, ktoré dnes zaujímajú českých cestných dopravcov a o ktorých sme hovorili s prezidentom Združenia ČESMAD Bohemia a konateľom spoločnosti M+L Logistik Jozefom Melzerom.
Kľúčové slová: cestná doprava, dekarbonizácia, náklady, elektromobilita
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

 Názov: Návrh zákona brzdia dlhé súpravy
Autor: Ing. Jiří Kladiva
Zdroj:
Truck&business – štvrťročník pre stratégiu podnikania v cestnej doprave; 4/2013, str. 40 – 41
Vydavateľ: ČESMAD Slovakia
ISSN: 1335-9894
Jazyk:
slovenský
Anotácia: Článok prináša nové informácie zo zasadaní, na ktorých sa rozoberajú otázky cestnej dopravy. Europoslanci tentoraz venovali viac času leteckej a vodnej doprave, no priniesli zmeny, ktoré sa týkajú aj autodopravcov. Častým terčom sporov medzi železničnou a cestnej dopravou sú otázky kombinovanej dopravy. Európska únia posilňuje výhodné partnerstvo a zdôrazňuje ekologickú stránku udržateľnej mestskej mobility.
Kľúčové slová: europoslanci, smernica Európskej únie, bezpečnosť na cestách
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014

 Názov: Možnosti zníženia spotreby paliva
Autor: Ing. Branislav Šarkan, PhD., Ing. Tomáš Skrúcaný
Zdroj: Truck&business – štvrťročník pre stratégiu podnikania v cestnej doprave; 4/2013, str. 34 – 35
Vydavateľ: ČESMAD Slovakia
ISSN: 1335-9894
Jazyk: slovenský
Anotácia: Príspevok analyzuje nákladovosť prevádzky reprezentovanú spotrebou paliva motorových vozidiel pomocou vybraných faktorov, ktoré je dopravca schopný ovplyvňovať a teda znížiť túto spotrebu. Tieto faktory sú rozdelené do dvoch skupín, a to: fyzikálne – vnútorné a ľudské – vodič, prevádzkovateľ. Článok sa venuje vplyvu hustenia pneumatík vozidla, vplyvu polohy deflektoru a vplyvu rýchlosti vozidla.
Kľúčové slová: spotreba paliva, meranie spotreby, poloha deflektoru, hustenie pneumatík
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014