premiestňovanie

monitor maj 2023 4Názov: Scania predstavuje vylepšený tempomat s aktívnou predikciou, ušetrí až 2% paliva
Autor: PAV
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2023, 9, online, ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: Český jazyk
Anotácia: Scania predstavuje veľkú aktualizáciu svojho tempomatu s aktívnou predikciou (CCAP) pre prevodovky Scania Opticruise. Tento nový systém bude od júna k dispozícii vo všetkých nových nákladných vozidlách Scania s prevodovkami G25 a G33 a bude možné ho dodatočne doplniť aj do nákladných vozidiel s pohonným ústrojenstvom Super. Vďaka výrazne zvýšenej výpočtovej kapacite, múdrejším algoritmom a optimalizovanému využitiu mapových dát môžu nákladné vozidlá s novým systémom CCAP dosiahnuť dodatočnú úsporu paliva až 2% na zvlnených cestách, pričom si obvykle zachovajú rovnakú priemernú rýchlosť.
Kľúčové slová: cestná doprava, šetrenie, náklady, palivo, tempomat
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené:
máj 2023

monitor maj 2023 3Názov: Trimodálny terminál SPaP
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Apríl 2023, str. 46
Jazyk: slovenský
Anotácia: Potenciál Dunaja rastie na spodnom toku Dunaja až po námorný prístav Konstanca a jeho napojenie na Dunaj. Rastie aj význam jediného trimodálneho terminálu na Slovensku. Vnútrozemské prístavy Bratislava a Komárno sú dôležité prepravné uzly na vodnej ceste, ktoré vykonávajú významné logistické operácie od prekládky, skladovania až po prepravu nákladu. Akciová spoločnosť Slovenská plavba a prístavy (SPaP) plní dôležitú úlohu v kombinovanej doprave. Zaoberá sa lodnými prepravami tovarov všetkých druhov na Dunaji v sieti západoeurópskych vodných ciest od Severného mora po Čierne more. Okrem prekladu tovarov v prístavoch Bratislava a Komárno, s možnosťou uskladnenia v krytých skladoch i na voľných plochách, ponúka aj prekládku veľmi ťažkých a nadrozmerných kusov tovaru do hmotnosti 560 ton. V areáli SPaP sa nachádza jediný slovenský trimodálny kontajnerový terminál. Poskytuje priame spojenie ucelenými vlakmi, door-to-door služby, ako aj možnosť využitia vodnej cesty. Prekladisko trimodálneho kontajnerového terminálu SPaP má päť prekládkových koľají s dĺžkou od 330 až 350 metrov. Dopravná koľaj, kde dochádza k odovzdávaniu kontajnerov, meria 750 metrov. Medzi doplnkové služby pre zákazníkov patrí nastavovanie teploty, PTI test, suché a mokré začisťovanie kontajnerov, lepenie a odstraňovanie označovaní ADR, či drobné opravy kontajnerov.
Kľúčové slová: terminál, prístav, logistické operácie, kontajnery
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: máj 2023

monitor maj 2023 2Názov: Dobyje Čína Európu elektromobilmi?
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Apríl 2023, str. 12
Jazyk: slovenský
Anotácia: Majú čínske elektrické automobily v Európe šancu? Ponúkajú podstatne lacnejšie a už aj čoraz vyspelejšie riešenia. V Európe sa už začínajú predávať čínske elektromobily, a kým ešte stále trpíme sentimentom odporu voči lacným, nekvalitným autám, Číňania idú vpred veľkým tempom a ich produkty sú čoraz konkurencieschopnejšie. V Číne sa orientujú na dostupnosť elektrických vozidiel. Čínski výrobcovia začínajú v Európe budovať siete predajcov. Samotní Číňania však vnímajú Európu ako náročný trh a predpokladajú desaťročie, kým sa export k nám ukáže ako výhodný. Peking aj čínsky automobilový priemysel sú zosúladení v túžbe po globálnej nadvláde elektromobilov. V súčasnosti nepôjde o množstvá, ale o kultivovanie ich vozidiel na európsky štandard. Vďaka proexportným štátnym dotáciám chcú ponúkať konkurenčné a podstatne lacnejšie elektromobily.
Kľúčové slová: elektromobilita, vozidlá, automobilový priemysel
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: máj 2023

monitor maj 2023 1Názov: Elektrické Mercedesy na stavbe
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Apríl 2023, str. 20
Jazyk: slovenský
Anotácia: Mercedes-Benz Trucks na veľtrhu Bauma v Mníchove okrem konvenčných stavebných vozidiel predstavil aj elektrické novinky určené pre stavebníctvo. Elektrický pohon tak prichádza aj na stavby. Na stavebníctvo pripadá každé piate v Európe predané nákladné vozidlo Mercedes-Benz. Ide teda o druhý najvýznamnejší segment po diaľkovej doprave a v procese elektrifikácie nákladnej cestnej dopravy preto zohráva mimoriadnu úlohu. V roku 2030 majú vozidlá s neutrálnou bilanciou emisií CO2 vznikajúcich pri prevádzke tvoriť až 60 % predaja spoločnosti Daimler Truck na trhoch EÚ. Sériovo vyrábaný eActros LongHaul bude mať dojazd 500 km na jedno nabitie. Akumulátor bude možné nabiť zo stojana s výkonom 1 MW z 20 na 80 % kapacity za výrazne menej ako 30 minút. Arocs je robustné nákladné vozidlo na prevádzku v tvrdých podmienkach. V budúcnosti bude k dispozícii aj s elektrickým pohonom. Battery-Electric Arocs bude možné nakonfigurovať so 6 alebo 7 súbormi akumulátorov s kapacitou po 60 kWh využiteľnej energie. Na jedno nabitie bude môcť prejsť viac ako 200 km. Z nabíjacieho stojana s výkonom 150 kW možno nabiť 6 súborov akumulátorov z 20 na 80 % za 1,5 hodiny. Malosériovo vyrábané vozidlá budú od konca roku 2023 k dispozícii v rôznych konfiguráciách so 4 alebo s 3 nápravami pre nadstavby domiešavačov betónu Liebherr, valníky alebo sklápače.
Kľúčové slová: nákladné vozidlá, elektrický pohon, cestná doprava
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: máj 2023

monitor april 2023 10Názov: Freightliner SuperTruck II
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Marec 2023, str. 16
Jazyk: slovenský
Anotácia: Daimler Truck North America, dcérska spoločnosť Daimler Truck, v Las Vegas predstavil nový modernizovaný Freightliner SuperTruck II, ktorý využíva množstvo technických inovácií na preukázanie potenciálu efektívnosti v nákladnej doprave. V rámci programu SuperTruck inžinieri Daimler Truck North America (DTNA) skúmajú technológie ťažkých úžitkových nákladných vozidiel novej generácie, technické spôsoby ich vývoja a spôsoby ich integrácie do sériovej výroby. Vylepšená aerodynamika ťahača pneumatiky s nízkym valivým odporom, vylepšenia hnacieho ústrojenstva a riadenie energie s pokročilými technológiami boli identifikované ako oblasti pre technologické inovácie, ktoré by mohli v budúcnosti potenciálne vstúpiť do výroby pre zákazníkov.
Kľúčové slová: nákladné vozidlo, efektivita, inovácie
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 9Názov: Autonómne doručovanie
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Marec 2023, str. 15
Jazyk: slovenský
Anotácia: Dodávky bez vodičov už jazdia na švajčiarskych cestách aj v centrách miest. Doručovanie balíkov začína dosahovať autonómnu úroveň, v kuriérskej dodávke už nesedí vodič. Pilotný projekt Migronomous sa dostal na verejné cesty. Doteraz sme informovali o rôznych samoriadených vozíkoch na doručovanie potravín a balíkov v Amerike. No prvé lastovičky sa už objavujú aj v Európe. Zatiaľ vo veľmi obmedzenej miere, no vo Švajčiarsku už testujú v skutočných podmienkach malé autonómne dodávky bez vodiča. Za projektom stojí startup Loxo, produkt maloobchodnej siete potravín Migros a výrobcu výťahov Schindler. Ak si objednáte balík na svoje pracovisko, môže k vám doraziť práve v takomto pojazdom „balíkoboxe“. Túto možnosť majú zatiaľ iba zamestnanci spoločnosti Schindler. Migros naloží potraviny do autonómneho auta, a to prejde 500 metrov z ich predajne do firmy Schindler. Naraz odnesie až 64 objednávok. Aktuálne dokáže autonómne auto jazdiť iba rýchlosťou chôdze, no v budúcnosti sa počíta s rýchlosťou okolo 30 km/h. Doručovanie pojazdným „balíkoboxom” je tak určené na takzvanú last mile delivery, čiže na doručenie na posledné kilometre.
Kľúčové slová: doručovanie, autonómne vozidlo, balíky
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 8Názov: Budú autonómne vodíkové ťahače jazdiť už o rok?
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Marec 2023, str. 14
Jazyk: slovenský
Anotácia: Ťahač HSV s vodíkovým pohonom a autonómnym riadením vyvíja nové britské konzorcium Hub2Hub, ktoré na vývoj prvého samojazdiaceho vodíkového nákladného vozidla na svete získalo vládnu dotáciu vo výške 6,6 milióna libier a začne ho testovať už budúci rok. Spojenie vodíkového pohonu s autonómnym riadením predstavuje úplne novú generáciu cestnej dopravy a logistiky. Hub2Hub verí, že práve komerčná cestná doprava na presne určených pravidelných trasách bude vo verejnej doprave jazdiť skôr ako osobné autá s podobným vybavením. Participujúce firmy najskôr postavia dvojicu testovacích prototypov s predbežným pracovným označením HSV. V tejto fáze vývoja bude mať prototyp ťahača štandardnú kabínu aj klasické ovládacie prvky. Jazdiť bude úplne samostatne a volant či pedále budú k dispozícii iba ako poistka pre „vodiča“ prítomného ako dozor pri testovaní. Druhý prototyp ťahača už nebude mať kabínu, nahradí ju aerodynamický kryt podvozka s riadiacou jednotkou a prípadnou poistkou pri skúškach na testovacích tratiach bude operátor prepojený s ťahačom diaľkovým ovládaním – čiže bude kontrolovaný na diaľku. Testy začnú v roku 2024. Prognózy predpovedajú, že do roku 2035 bude mať 40 % nových predaných áut v Spojenom kráľovstve samojazdiace schopnosti.
Kľúčové slová: autonómne vozidlá, vodík, ťahač
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 5Názov: Stavbaři letos dokončí na dálnici D4 hrubé stavby většiny ze 40 mostů / Stavbári tento rok dokončia na diaľnici D4 hrubé stavby väčšiny zo 40 mostov
Autor: ČTK
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2023, 6, online, ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: český jazyk
Anotácia: Stavbári tento rok dokončia na novo budovanom úseku diaľnice D4 medzi Příbramí a Pieskom hrubé stavby väčšinu zo 40 mostov. Práce sú dokončené na 42 percentách úseku všetkých stavebných prác. Na stavbe denne pracujú až stovky strojov a obdobný počet ľudí. Vyplýva to z informácií, ktoré novinárom za združenie Via Salis oznámila Daniela Pedret. V prevádzke má byť celá D4 v decembri 2024. Kvôli stavbe sú na rôznych miestach krátke či dlhšie uzávierky, obchádzky alebo spomalenia. Tento prvý PPP projekt v ČR, ktorý rieši dostavbu diaľnice D4 medzi Příbramí a Pieskom, sa blíži k pomyselnému polčasu z hľadiska objemu dokončených stavebných prác. Aktuálne máme hotových zhruba 42 percent," uviedol generálny riaditeľ Via Salis Christian Biegert.
Kľúčové slová: diaľnica, logistika, nákladná doprava, náklady
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor april 2023 4Názov: Silniční doprava, Alternativní paliva a pohony, Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování / BGL: Modernizačný balíček na ochranu klímy je politické harakiri
Autor: LÁN
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2023, 6, online, ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: Český jazyk
Anotácia: Nemecký zväz špedície, logistiky a zásobovania BGL sa prudko ohradil proti snahám semaforovej koalície podporovať rozvoj železnice z príjmov z cestnej dopravy. Zdvojnásobenie mýta pre nákladné vozidlá od roku 2024, o ktorom rozhodol koaličný výbor, je podľa neho politické harakiri. „Bez alternatív k dieselovým nákladným vozidlám, ktoré sú k dispozícii na trhu, a bez infraštruktúry na nabíjanie neexistuje žiadna motivácia k ochrane klímy. Semaforová koalícia tak iba zaťažuje koncového spotrebiteľa bez toho, aby to bolo poctivé,“ uviedol Dirk Engelhardt.
Kľúčové slová: cestná doprava, železnica, náklady, alternatívne palivá, klíma
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: apríl 2023

monitor marec 2023 14Názov: Elektrotrucky DAF smerujú do výroby
Autor: VB
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Február 2023, str. 28
Jazyk: slovenský
Anotácia: Spoločnosť DAF spúšťa prevádzku továrne na montáž elektrických nákladných vozidiel. Sériová výroba modelov XD a XF Electric sa začne na jar 2023. Tieto plne elektrické vozidlá majú dojazd viac než 500 kilometrov „bez emisií“, čo predstavuje dôležitý krok spoločnosti DAF v úsilí o ešte čistejšiu cestnú dopravu. Ako každé vozidlo DAF, aj modely XD a XF Electric sú prispôsobené prianiam každého jednotlivého zákazníka. Preto sú elektrické hnacie ústrojenstvá PACCAR modulové. Vďaka svojim neprekonateľným bezpečnostným funkciám, úspornosti a vynikajúcemu komfortu vodiča predstavuje úplne nový model DAF XD nový štandard v segmente distribúcie. Modelový rad DAF XD bol nedávno vyhlásený za „Medzinárodné nákladné vozidlo roka 2023“.
Kľúčové slová: elektrické nákladné vozidlo, bezpečnosť, bez emisií, ekológia
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 13Názov: Mobilné vyzúvačky FERDUS LC589 a MT26
Autor: Ferdus
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Február 2023, str. 29
Jazyk: slovenský
Anotácia: Mobilná vyzúvačka LC589 je menšia a štíhlejšia. Schová sa aj pod malú strechu, no napriek tomu sa na ňu dá spoľahnúť. Po dávkach má rada prácu v dodávkach, van je presne tam, kam pasuje. Povinnou zaujímavosťou je ručná hydraulická pumpa slúžiaca na núdzové vyklopenie a sklopenie ramena čeľuste. A čo sa dnes obzvlášť počíta, šetria energiu.
Kľúčové slová: mobilná vyzúvačka, šetrnosť energie, spoľahlivosť
Spracoval:
Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 12Názov: České vozidlá pre NATO
Autor: Milan Olšanský
Vydavateľ: (Časopis Transport a logistika) TRANSPRESS/LUXUR Media SK,, Február 2023, str. 37
Jazyk: slovenský
Anotácia: Začiatkom decembra 2022 zástupcovia belgického ministerstva obrany slávnostne prevzali kľúče od nových logistických vozidiel. Od tejto chvíle sú vo výzbroji jednej z armád štátov NATO prvýkrát vozidlá z Kopřivnice. Kompletný kontingent vozidiel DAF CF Military je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicles a DAF Trucks. Projekt BeMoD vyžadoval od samotného počiatku na jednej strane úplne unikátne technické riešenie vozidiel, na druhej strane však vysokú mieru unifikácie. Vozidlo vo variante s jednoramenným hákovým nakladačom je dokonca schopné prepravovať kontajnery typu ISO1CC, pričom celková výška vozidla v tomto prípade nepresiahne štyri metre. To je unikátne riešenie, ktoré nevie ponúknuť žiadna iná automobilka na svete.
Kľúčové slová: logistické vozidla, projek BeMoD, NATO
Spracoval: Ing. Marek Dočkalik, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 7Názov: Ekologické trendy vedoucí ke snížení emisií se projevují již i u návěsové techniky / Ekologické trendy vedúce k zníženiu emisií sa prejavujú aj pri návesovej technike
Autor: Ing. Michal Žižák (EWT) PRO DN
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2022, 2, (9), ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: český jazyk
Anotácia: Spoločnosť Schmitz Cargobull predstavila na tohtoročnom veľtrhu IAA v Hannoveri množstvo noviniek. Tie najzaujímavejšie z pohľadu českých dopravcov a pohľad na český trh s prípojnými vozidlami nám priblížil Ing. Michal Žižák, konateľ spoločnosti EWT, ktorá vozidlá značky Schmitz Cargobull do Českej republiky dováža. Ekologické trendy už prenikli aj do návesovej techniky – kladie sa väčší dôraz na aerodynamiku, používanie ľahších materiálov atď. Samostatnou kapitolou sú chladiarenské agregáty kde elektrifikácia, ktorá bude široko dostupná a ekonomická , bude pripravená na použitie už veľmi skoro. Pri chladiarenskom návese je totiž veľká výhoda v tom, že má 245 litrovú nádrž na naftu, takže keď tam umiestnime 200-kilogramovú batériu, ktorá už má potrebnú kapacitu, zostaneme v podstate na rovnakej hmotnosti. Navyše za jazdy sa využíva rekuperácia energie a batéria sa priebežne dobíja, prípadne podľa potreby za jazdy aj trvalo.
Kľúčové slová: emisie, návesová technika, agregát, nákladné vozidlo, náklady
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

monitor marec 2023 5Názov: Silniční doprava, Alternativní paliva a pohony, Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování / Cestná doprava, Alternatívne palivá a pohony, Úsilie o dekarbonizáciu nemôže ohroziť fungovanie
Autor: Jozef Melzer
Vydavateľ: Dopravní noviny, 2022, 2, (2-3), ISSN: 1210 - 1141
Jazyk: Český jazyk
Anotácia: Rast nákladov, snaha Združenia ČESMAD Bohemia o podporu cestnej dopravy, ktorá je dôležitým prispievateľom do štátneho rozpočtu a neoddeliteľnou súčasťou fungujúcej ekonomiky, ale aj neistota ohľadom investícií do nových technológií v dôsledku celoeurópskej snahy o dekarbonizáciu, to sú témy, ktoré dnes zaujímajú českých cestných dopravcov a o ktorých sme hovorili s prezidentom Združenia ČESMAD Bohemia a konateľom spoločnosti M L Logistik Jozefom Melzerom.
Kľúčové slová: cestná doprava, dekarbonizácia, náklady, elektromobilita
Spracoval: Ing. Michal Loman, KCMD, FPEDAS, Žilinská univerzita v Žiline
Zaradené: marec 2023

 Názov: Návrh zákona brzdia dlhé súpravy
Autor: Ing. Jiří Kladiva
Zdroj:
Truck&business – štvrťročník pre stratégiu podnikania v cestnej doprave; 4/2013, str. 40 – 41
Vydavateľ: ČESMAD Slovakia
ISSN: 1335-9894
Jazyk:
slovenský
Anotácia: Článok prináša nové informácie zo zasadaní, na ktorých sa rozoberajú otázky cestnej dopravy. Europoslanci tentoraz venovali viac času leteckej a vodnej doprave, no priniesli zmeny, ktoré sa týkajú aj autodopravcov. Častým terčom sporov medzi železničnou a cestnej dopravou sú otázky kombinovanej dopravy. Európska únia posilňuje výhodné partnerstvo a zdôrazňuje ekologickú stránku udržateľnej mestskej mobility.
Kľúčové slová: europoslanci, smernica Európskej únie, bezpečnosť na cestách
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014

 Názov: Možnosti zníženia spotreby paliva
Autor: Ing. Branislav Šarkan, PhD., Ing. Tomáš Skrúcaný
Zdroj: Truck&business – štvrťročník pre stratégiu podnikania v cestnej doprave; 4/2013, str. 34 – 35
Vydavateľ: ČESMAD Slovakia
ISSN: 1335-9894
Jazyk: slovenský
Anotácia: Príspevok analyzuje nákladovosť prevádzky reprezentovanú spotrebou paliva motorových vozidiel pomocou vybraných faktorov, ktoré je dopravca schopný ovplyvňovať a teda znížiť túto spotrebu. Tieto faktory sú rozdelené do dvoch skupín, a to: fyzikálne – vnútorné a ľudské – vodič, prevádzkovateľ. Článok sa venuje vplyvu hustenia pneumatík vozidla, vplyvu polohy deflektoru a vplyvu rýchlosti vozidla.
Kľúčové slová: spotreba paliva, meranie spotreby, poloha deflektoru, hustenie pneumatík
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014

 Názov: Spustenie Ecotaxe pod paľbou
Autor: red
Zdroj: Truck&business – štvrťročník pre stratégiu podnikania v cestnej doprave; 4/2013, str. 8
Vydavateľ: ČESMAD Slovakia
ISSN: 1335-9894
Jazyk: slovenský
Anotácia: Od začiatku roka by vo Francúzsku mal byť spustený elektronický systém výberu ekologickej dane tzv. Ecotaxe. Článok informuje o skutočnosti, že sa francúzska vláda rozhodla štart novej dane podľa počtu prejdených kilometrov posunúť na neurčito, pretože vznikli masové protesty a štrajky miestnych dopravcov. Príspevok je doplnený tabuľkou zachytávajúcou jednotlivé sadzby Ecotaxe podľa ekologických noriem a druhov vozidiel.
Kľúčové slová: Ecotaxe, elektronický systém, ekologická daň
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014

 Názov: Přeprava krmiv v roce 2014. Dopravce čekají další komplikace
Autor: Miloslav Válek
Zdroj: Transport magazín – Bulletin Sdružení automobilových dopravců, 11/2013; str. 18
Vydavateľ: Sdružení ČESMAD Bohemia
ISSN: MK ČR E 0037
Jazyk: česky
Anotácia: Preprava voľne ložených krmív e v posledných rokoch sprevádzaná požiadavkami na certifikáciu systému kvality podľa štandardu GMP . Spoločnosť GMP International (vlastník štandardu GMP ) pripravila na rok 2014 zmenu, ktorá ovplyvní necertifikovaných dopravcov voľne ložených krmív. Článok je doplnený o prehľadnú tabuľku, ktorá zachytáva jednotlivé možnosti prepravy podľa krajiny pôvodu a cieľovej krajiny.
Kľúčové slová: GMP , preprava krmív, preprava voľne ložených krmív, systém kvality
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014

 Názov: Pokračování krize systému TIR v Rusku
Autor: Michaela Havelková
Zdroj: Transport magazín – Bulletin Sdružení automobilových dopravců, 10/2013; str. 24
Vydavateľ: Sdružení ČESMAD Bohemia
ISSN: MK ČR E 0037
Jazyk: česky
Anotácia: Príspevok uvádza, že nové colné opatrenia Ruskej federácie, ktoré mali vstúpiť do platnosti pre celú Ruskú federáciu dňom 14. septembra 2013, sú v značnom rozpore s Dohodou TIR. Ku karnetu TIR sú požadované ďalšie záruky. Autorka v článku poskytuje aj návod pre vodičov, ako majú postupovať pri odmietnutí prijatia karnetu TIR colnými orgánmi i ďalší postup po návrate do ČR. Zároveň autorka ponúka aj súčinnosť pri riešení podobných problémov.
Kľúčové slová: Dohovor TIR, karnet TIR, odmietnutie karnetu TIR, útržkový list
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014

 Názov: Návěsú přepravovaných po železničních kolejích letos zase přibylo
Autor: Vladimír Fišer
Zdroj: Transport magazín – Bulletin Sdružení automobilových dopravců, 10/2013; str. 20
Vydavateľ: Sdružení ČESMAD Bohemia
ISSN: MK ČR E 0037
Jazyk: česky
Anotácia: Článok sa venuje rýchlemu nárastu podielu výmenných nadstavieb a intermodálnych návesov, ktoré sú typickými prepravnými jednotkami kombinovanej dopravy používanými pre prepravy tovarov v rámci európskeho kontinentu. Väčšinu kombinovaných prepráv cesta – železnica na území ČR predstavujú aj naďalej námorné kontajnery. Článok je doplnený prehľadným grafom zachytávajúcim postupný nárast prepráv cestných návesov od roku 2000.
Kľúčové slová: kombinovaná preprava, intermodálne návesy, námorné kontajnery, návesy
Spracoval: doc. Ing. Miloš Poliak, PhD., KCMD, ŽU v Žiline
Zaradené: február 2014