19. 10. 2020

oktober 2020Amazon na Slovensku zvyšuje celkovú pracovnú silu na 3 000 stálych pracovných miest

  • Najmodernejšie logistické centrum spoločnosti Amazon v Seredi vytvorilo počas troch rokov svojej činnosti viac ako 2 000 stálych pracovných miest
  • Amazon pokračuje v rozširovaní svojej bratislavskej korporátnej kancelárie, kde spoločnosť zamestnáva už viac ako 1 000 ľudí

Bratislava, 14. októbra 2020 - Spoločnosť Amazon dnes oznámila, že v jej Logistickom centre v Seredi bolo od otvorenia v roku 2017 vytvorených 2 000 stálych pracovných miest a v jej bratislavskej kancelárii viac ako 1 000 pracovných miest, čím sa celkový počet stálych slovenských zamestnancov spoločnosti zvýšil na 3 000.

Reverzné centrum spoločnosti Amazon so sídlom v Seredi vytvorilo od otvorenia v roku 2017 už 2 000 pracovných miest na plný úväzok. Spolu s korporátnou kanceláriou Amazon zvyšuje celkovú pracovnú silu na 3 000. Zamestnanci na Slovensku zastávajú najrôznejšie pozície s rôznou úrovňou skúseností, zručností a vzdelania, od veľkého množstva vstupných pozícií v prevádzke, cez oblasti ako sú financie a dane, mzdy a Amazon biznis, až po tímy pre reklamu a katalógy, so sídlom v Bratislave.

„Sme hrdí na to, že neustále rozširujeme naše podnikanie a vytvárame pracovné pozície pre ľudí z regiónov v blízkosti nášho sídla, a pritom ponúkame konkurenčné mzdy a komplexné zamestnanecké výhody už od prvého pracovného dňa. Ponúkame tiež veľké príležitosti profesionálom, od prevádzkových manažérov a inžinierov cez odborníkov na HR, financie, IT alebo aj program pre absolventov, aby sa pripojili k našim tímom,“ hovorí Radek Stegbauer, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon v Seredi. 

16. 10. 2020

systemy logistiky logo

oktober 2020 4Zásielkovňa chce ponúknuť najdostupnejšiu sieť výdajných a podacích miest

Silné technologické pozadie, investície do rozvoja a unikátna optimalizácia procesov znamenali pre mladú logisticko-prepravnú spoločnosť Zásielkovňa raketový rast. Profiluje sa ako líder v tomto segmente, v rámci výdajných miest, a v súčasnosti predbehla ostatné prepravné spoločnosti s počtom 1000 výdajných a podacích miest v rámci celého Slovenska. Jej ambíciou je byť už v roku 2021 jednotkou na trhu – mať najširšiu a najdostupnejšiu sieť výdajných a podacích miest na Slovensku.

Väčšou sieťou aktuálne disponuje len tradičná jednotka na trhu, Slovenská pošta. Jej sieť tvorí aktuálne 1 400 pobočiek – Zásielkovňa chce mať najširšiu sieť výdajných miest doplnenú Z-BOXami do roku 2021. Jednoduché, ale prepracované riešenia v súčasnej dobe bodujú a pokiaľ sú spojené s ľahko ovládateľnou a bezplatnou mobilnou aplikáciou, ľudia radi zmenia zabehnuté tradície. A státie v rade, prípadne čakanie na kuriéra, vymenia za slobodnú voľbu, kedy a kde svoj balíček odovzdajú, alebo naopak, kedy a kde si zásielku vyzdvihnú. Najmä, ak bude sieť výdajných a podacích miest najväčšou a najdostupnejšou.

Práve taká je ambícia spoločnosti Zásielkovňa, ktorá koncom septembra 2020 dosiahla 1000 výdajných a podacích miest. Súčasný líder, Slovenská pošta, prevádzkuje 1400 výdajných miest. Zásielkovňa však rastie obrovským tempom – len v tomto roku otvorila ďalších približne 250 nových, čím prekročila hranicu tisíc výdajných a podacích miest na Slovensku.

Zobraziť celý článok...

2. 10. 2020

systemy logistiky logo

oktober 2020 3Pilotné zákazkové batérie do elektromobilov opustia továreň vo Voderadoch budúci rok

Pilotné zákazkové batérie do elektromobilov opustia továreň vo Voderadoch budúci rok. Podľa spoločnosti InoBat Auto sa odštartuje aj etapa získavania finančných prostriedkov pre druhú fázu, ktorej výsledkom bude jednomiliardová InoBat Auto Gigafactory. Tá plánuje dodávať batérie do elektromobilov v roku 2024. Projekt továrne na autobatérie vo Voderadoch prechádza procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Zámer vybudovať pilotnú výrobnú linku na Li-Ion batérie s vedecko-výskumným centrom za 100 miliónov eur by mal pri plnom využití kapacity výroby priniesť prácu pre viac ako 150 ľudí. V druhej fáze sa počíta s veľkokapacitnou výrobou batériových článkov a vznikom asi 1 500 pracovných miest.

Výkonným predsedom management board v InoBat Auto bude Faysal Sohail. Má za sebou viac ako 30 rokov pracovných skúseností zo Silicon Valley. Bude však naďalej zastávať aj svoju terajšiu pozíciu v americkej firme Wildcat Discovery Technologies, ktorá je pre InoBat Auto strategickým partnerom.

„V InoBat Auto nielen objavujeme, ale aj vyvíjame batérie, ktoré spĺňajú aj tie najvyššie výkonnostné, bezpečnostné či nákladové potreby elektromobilov. Katalógový prístup v štýle ´jedna veľkosť batérie pre všetkých´ je vo svete mobility zastaralý a už vonkoncom nie je ani udržateľný. V rámci výroby vysoko inteligentných batérií do elektromobilov musíme uprednostniť technologicky vyspelý a vedecký prístup,“ vyhlásil Sohail.

Zobraziť celý článok...

2. 10. 2020

systemy logistiky logo

oktober 2020 2Vo Volkswagen Slovakia svieti zelená elektromobilite

V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia štartuje v týchto dňoch výroba nového derivátu Volkswagen Touareg R. Model, ktorý sa vyrába na Slovensku od roku 2002, dostal po novom plug-in hybridný pohon. Novinka začína schádzať z linky symbolicky 10 rokov od výroby prvého hybridného vozidla koncernu Volkswagen, ktorým bol rovnako model Touareg z Bratislavy.

Nový Touareg R prichádza presne 10 rokov po úplne prvom hybridnom vozidle koncernu Volkswagen. Volkswagen Slovakia je priekopníkom v oblasti elektromobility. Presne pred 10 rokmi bolo v Bratislave vyrobené prvé hybridné vozidlo koncernu Volkswagen a o tri roky neskôr už Slováci ako prví v koncerne vyrábali čisto elektrické vozidlá Volkswagen e-up!

Hybridný Touareg z roku 2010 využíval tzv. paralelný hybridný systém, ktorého batérie sa dobíjali rekuperáciou, prípadne generovaním elektrickej energie od spaľovacieho motora. Dnes prichádza pod označením Touareg R ako plug-in hybrid. Na jednej strane karosérie sa nachádza otvor palivovej nádrže a na druhej strane je za rovnakými dvierkami umiestnená elektrická zásuvka, čiže jeho batérie je možné dobíjať aj z externého zdroja, rovnako ako plne elektrické vozidlá.

Zobraziť celý článok...

 

22. 9. 2020

systemy logistiky logo

september 2020 1Nový výber mýta bude o 91 miliónov eur lacnejší

Nový výber cestného mýta vyjde lacnejšie. Bude totiž až o 91 miliónov eur lacnejší, ako predpokladal projekt Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výber mýta za desať rokov teda bude stáť 312 miliónov eur. Podľa Útvaru hodnoty za peniaze, ktorý funguje na Ministerstve financií SR, zásadným rozdielom oproti súčasnému stavu je zmena biznis modelu výkonu agendy správcu mýta. NDS plánuje prebrať externe objednávané služby do internej správy. Zabezpečenie výberu mýta vlastnými kapacitami je podľa novej analýzy o 16,7 milióna eur lacnejšie ako dodávka služby, v porovnaní so štúdiou z marca 2020 je úspora až 134 miliónov eur.

Nový mýtny systém prinesie podľa Útvaru hodnoty za peniaze zníženie nákladov pri výbere mýta. Podiel ročných nákladov na výnosoch má klesnúť zo súčasných 45,9%, resp. 82,3 milióna eur ročne vrátane kontrolného systému na cca 11,4%, resp. 29 miliónov eur ročne, a to bez kontrolného systému. Do verejného obstarávania treba znížiť predpokladanú výšku odmeny za transakcie palivovými kartami a spracovanie platieb (úspora 15 miliónov eur za desať rokov). Ako upozorňuje útvar, dlhodobo je potrebné zvážiť aj to, či je možné požičiavanie palubných jednotiek spoplatniť. Palubné jednotky zadarmo v súčasnosti stoja štát 5,4 milióna eur ročne.

Zobraziť celý článok...

26. 8. 2020

system online logo

august 2020 2Jak projektově zvládnout automatizaci?
Klíčem je interní tým a inovativní projektové nástroje

Benefity automatizace jsou jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času ale vašemu týmu zabere se k tomuto svatému grálu dostat? Jak klíčové lidi připravit na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro umožnění hladkého průběhu projektu? Úspěch není jen o dodavateli a technologiích, i když hrají důležitou roli. Často opomíjený, ale zásadní pilíř se skrývá jinde. V času vašich lidí.

Automatizace se z projektového hlediska dotýká především pracovníků na pozicích středního managmentu, jako jsou IT manažeři a vedoucí logistiky, kvality a výroby, ale i lidí v provozu. Právě tito lidé potřebují mít vyčleněnou kapacitu, aby se mohli projektu věnovat a vy jste tak využili potenciál nového fungování interní logistiky naplno.

Zobraziť celý článok...

24. 8. 2020

systemy logistiky logo

august 2020 1V Škoda Auto nasadili najnovšie logistické roboty slovenského výrobcu

Inteligentné riadenie, prepojenie priamo na výrobu, pokročilá orientácia vďaka synchronizácii reálneho a virtuálneho sveta. Takýmito vlastnosťami sa vyznačujú najmodernejšie typy logistických robotov z portfólia žilinskej technologickej spoločnosti CEIT, ktoré aktuálne vo svojich závodoch nasadil najväčší český výrobca automobilov. Bezobslužné robotické vozíky už nepotrebujú magnetickú pásku na podlahe priemyselnej haly. Spoločnosť Škoda Auto, líder v zavádzaní inovácií Industry 4.0 na českom trhu, do svojich logistických procesov implementovala viac ako 130 takýchto moderných robotov.

Nové logistické ťahače využívajú pokročilú úroveň riadenia a navigácie. Skenujú prostredie a statické objekty v hale, pričom dráhy sú reprezentované virtuálne, v softvérovom prostredí. Systém importuje pôdorys miesta nasadenia a synchronizuje reálny a virtuálny svet. Magnetická páska tak už viac nie je potrebná. Navigácia a riadenie sa v ešte väčšej miere presunuli do virtuálneho sveta a predstavujú ďalší významný krok v inováciách internej logistiky najväčšej českej automobilky. „Neustále sa snažíme inovovať, optimalizovať transportné procesy a zefektívňovať tok materiálu, a to čoraz pokročilejšou automatizáciou,“ hovorí David Strnad, vedúci Logistiky Škoda Auto. Prechodom k novému typu navigácie už nie sú potrebné podľa neho zásahy do podlahy a výrazne sa zvyšuje flexibilita pri úprave dráh.

Zobraziť celý článok...

11. 3. 2020

systemy logistiky logo male

sl marecr 2020 1Immopark Žilina sa rozrastá

V modernom priemyselnom parku Immopark Žilina vyrastie ďalší objekt s rozlohou 11 500 m2. Generálnym dodávateľom nových priemyselných priestorov je žilinská stavebná spoločnosť HSF System SK. Investorom a developerom je Erste Group Immorent Slovensko. Dokončenie je plánované na september 2020. Hlavným nájomcom, približne 30% celkovej plochy, v tomto pripravovanom objekte Z2 bude spoločnosť Démos trade, ktorá využije nové priestory na skladovanie a predaj dielov na výrobu nábytku a kovania. Zostávajúcu časť objektu s plochou cca 8 000 m2 plánuje investor prenajímať spoločnostiam z oblasti logistiky a ľahkej priemyselnej výroby.

Súčasťou objektu sú spevnené plochy, vonkajšia infraštruktúra budovy a predĺženie prístupovej cesty. Investícia by mohla priniesť 100 až 200 nových pracovných miest. „Projekčnú časť realizujeme interne s pomocou BIM nástrojov Revit. Výhodou tohto systému je efektívna koordinácia, prezentácia a realizácia prípadných klientskych zmien,“ hovorí Tomáš Kosa, konateľ spoločnosti HSF System SK a dodáva: „Rovnaký nástroj sme využili aj pri výstavbe predchádzajúcich objektov v tomto priemyselnom parku.“

  

9. 3. 2020

system online logo

systemy 3 2020 2Automatizace interní logistiky

Automatizace je slovo, které si většina z nás spojuje především s průmyslovou výrobou a při jeho vyslovení si vybavíme zejména výrobní linky obsluhované roboty. Co vás ale napadne, když se řekne automatizace interní logistiky? Bezobslužné vozíky? Dopravníky? Možnosti automatizace interní logistiky zdaleka nejsou tak zřejmé, jako v případě výrobních procesů. Oblast skladů a logistiky byla totiž až donedávna z hlediska automatizace do značné míry upozaděna. Je na čase tento dluh splatit, protože v neefektivních intralogistických procesech se nezřídka ztrácejí nemalé finanční prostředky. Jak ale k automatizaci interní logistiky přistoupit? Jaké jsou její možnosti a co může přinést?

Zobraziť celý článok.

 

5. 3. 2020

dascher 3 2020COVID-19: aktuálne informácie o aktivitách spoločnosti DACHSER v Číne a Kórei

Radi by sme vás informovali o najnovšej situácii na trhu a súčasnom stave aktivít DACHSERu v Číne a Južnej Kórei.

Čína

Všetky pobočky DACHSERu v Číne sú otvorené, okrem Wuhanu. Od 2. marca funguje väčšina pobočiek s plnými tímami, ale operácie sa neobnovujú na plnú kapacitu, pretože podmienky miestneho trhu sú stále veľmi zložité s nedostatkom pracovných síl a kontrol v doprave. Hlavným problémom zostáva vnútroštátna nákladná doprava.

2. 3. 2020

system online logo


systemy 3 2020 1Tužka a papír už do skladu nepatří

Vstoupili jsme do dvacátých let v 21. století, přesto se řada firem urputně drží tužek a papírů ve svých procesech. Mají k tomu pragmatické důvody, nebo je brzdí pohodlnost, strach ze změny či urputný anachronizmus? Vždyť výrazně vyšší rychlost a zároveň významně nižší chybovost jednoznačně hovoří ve prospěch elektronických nástrojů. Optikou digitálního světa už některé tradiční metody nemají šanci obstát ani u těch nejzákladnějších činností, které se každodenně odehrávají ve skladech a v logistice celkově. Praxe to potvrzuje.

Projekty realizované naší společností v segmentu výrobních podniků typicky spočívají v náhradě dosluhujících informačních řešení novým, vyspělejším a zejména komplexním. Pod slovem „dosluhující“ se nutně nemusí ukrývat systém zastaralý technologicky nebo s ukončenou podporou, ale jakkoliv nezvládající nároky na něj kladené třeba v souvislosti s růstem firmy. Zatímco menší společnost se s papírovou evidencí ještě snaží popasovat, přibývající zaměstnance, výrobní materiál, polotovary a nové produktové řady zkrátka notýsky nepobírají.

25. 2. 2020

system online logo


systemy 2 2020 4Docházkové systémy nejsou jen digitální náhradou za klasické píchačky

Moderní docházkové systémy představují komplexní řešení pro plánování času, vyhodnocení efektivity výroby i mnoha dalších činností.

Evidenci přítomnosti zaměstnanců na pracovišti a odpracovaného času řeší naprostá většina výrobních firem i poskytovatelů služeb. Podniky ale často nevyužívají všech možností integrace moderních docházkových systémů s dalšími podnikovými řešeními, které pomohou například se sledováním efektivity využívání pracovní doby zaměstnanců, kontrolou pracovníků v terénu, plánováním školení nebo s evidencí a zabezpečením majetku i objektů firem. Sami zaměstnanci pak mohou mít díky docházkovému systému lepší přehled o odpracované době a benefitech, plánovat či měnit směny nebo nahlašovat dovolenou.

25. 2. 2020

system online logo


systemy 2 2020 5Nová éra outsourcingu IT – pronájem IT expertů

Pronájem v IT bude v nadcházejících letech hrát obrovskou roli. Podle dat služby Statisty činily celkové tržby z outsourcingu v roce 2019 celkem 92,5 miliard dolarů. Na outsourcing IT přitom připadlo 66,5 miliard dolarů, což je největší část ze všech outsourcingových služeb. Digitální revoluce totiž mění roli IT v podnikání. Z dotazování mezi firmami vyplývá, že v nadcházejících letech bude 70 % společností více outsourcovat IT a 35 % z nich tohoto modelu plánuje využívat významně.

Jak ukazují data, podnikům již nestačí pouze zajistit outsourcingem provoz svých IT technologií. Potřebují také software vyvíjet, proto ve stále větší míře využívají formy pronájmu lidských kapacit v IT. Nedostatek interních technických talentů je totiž jedním z hlavních faktorů, které dnes limitují rozvoj IT ve firmách a organizacích. Vývoj softwaru formou outsourcingu je dnes běžnou praxí, která podnikům umožňuje snížit provozní náklady, ale také najít talentované programátory, kteří by jim na míru vytvořili zamýšlené projekty.

25. 2. 2020

systemy logistiky logo male


systemy 2 2020 3Rýchlejšie a lepšie dáta prospievajú celému dodávateľskému reťazcu

Logistický priemysel už pred desiatkami rokov rozpoznal nielen to, že potrebuje poskytovať informácie sprevádzajúce tok tovaru, ale že tieto informácie sú takmer rovnako dôležité ako samotný tovar. Kedy dorazí zásielka? Dochádza v dodávateľskom reťazci k oneskoreniu? Ako vonkajšie vplyvy ovplyvňujú dobu prepravy? Na poskytovanie odpovedí na tieto otázky zákazníkov a na zvýšenie transparentnosti dodávateľského reťazca sa často používa tracking & tracing, event management dodávateľského reťazca a ďalšie IT systémy. Pokiaľ ide o poskytovateľov logistiky, základné systémy riadenia dopravy v spojení so špeciálnymi plánovacími nástrojmi poskytujú dispečerom potrebné informácie. Ale jedna vec platná aj dnes je, že osobné skúsenosti dispečerov, ich vlastné odborné znalosti a spoľahlivé kontakty, hrajú kľúčovú úlohu pri každodennom plánovaní zvozov a doručovaní zberných zásielok.

24. 2. 2020

dachser 2 2020DACHSER organizuje špeciálne charterové lety do Číny

V reakcii na obmedzenie leteckej prepravy spôsobené vírusom COVID-19 vypracovala spoločnosť DACHSER Air & Sea Logistics núdzový plán pre charterové lety. Vďaka nemu sa môžu zákazníci spoľahnúť na zaistenú letovú prepravu z Frankfurtu do Číny.

V dôsledku epidémie koronavírusu prerušilo mnoho leteckých spoločností svoje lety do Číny, čo viedlo k nedostatočným kapacitám na trhu. Tím DACHSER Global Management Air preto organizuje vlastné charterové lety do Číny. Prvý z niekoľkých pravidelných charterových letov do Šanghaja je úspešne za nami. Pri tomto lete prepravoval DACHSER rôzne zdravotnícke potreby.

Silná a spoľahlivá nadštandardná letová služba do Ázie

Poskytovateľ logistických služieb ponúka svojim zákazníkom silnú a spoľahlivú prémiovú letovú službu medzi Čínou a svetom. Do konca marca sa plánujú ďalšie lety z Frankfurtu a zvažujú sa tiež ďalšie možnosti letov z Európy, USA a Latinskej Ameriky. „Toto špeciálne riešenie nám umožňuje ponúkať zákazníkom spoľahlivé prepravné kapacity do Číny a reagovať tak na obmedzenia spojené s koronavírusom," hovorí Timo Stroh, vedúci svetovej leteckej prepravy v DACHSERi.

17. 2. 2020

system online logo


systemy 2 2020 2Rozšířená realita pomáhá řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Progresivní průmyslové firmy v Česku našly nový způsob, jak zmírnit dlouhodobý nedostatek zaměstnanců v době, kdy dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor a je stále složitější udržet přirozenou generační výměnu v technických profesích. Chybějící profesionály umí firmy do určité míry nahrazovat rozšířenou realitou, která umožní i poučeným laikům vykonávat činnosti, k nimž nemají plnou kvalifikaci. Stačí tablet s kamerou, který doplňuje reálně snímané prostředí o konkrétní pracovní pokyny pro úspěšné zvládnutí úkolu. Rozšířená realita současně zvyšuje zastupitelnost pracovníků během dovolených a nemocenských a je zároveň technologickou reakcí na vysokou fluktuaci pracovníků ve výrobních firmách.

10. 2. 2020

system online logo

systemy 2 2020 1Digitalizace dokumentů se vyplácí

Společnost Konica Minolta zveřejnila údaje o poskytování digitalizačních služeb v České republice. Za posledních pět let její zákazníci elektronicky zpracovali více než půl miliardy stran o formátu A4 a digitalizací dosáhli výrazného snížení nákladů na zpracování dokumentů.

Základem digitalizačních funkcí je tzv. OCR zpracování. Díky této funkci dokáže systém rozpoznat jednotlivá písmena v naskenovaném dokumentu, takže uživatelé v něm mohou klasicky vyhledávat konkrétní slova. Dokument je také převeden do editovatelné podoby, a lze jej následně upravovat či přepisovat.

27. 1. 2020

system online logo

systemy 1 2020 2WMS jako prevence záměn při vyskladňování zboží

Distributor potravin Orkla Food Ingredients Česko přistoupil k implementaci moderního skladového systému WMS. Jedním z hlavních cílů implementace bylo omezit, nebo ideálně zcela eliminovat záměny zboží při vyskladňování, které firmu dlouhodobě trápily. Výsledek modernizace zatím překonává očekávání. Po nasazení nového skladového systému se totiž ani jednou nestalo, že by skladníci zaměnili zboží.

Norský distributor surovin a ingrediencí pro pekaře a cukráře Orkla Food Ingredients Česko řešil ve svém skladu stejný problém jako tisíce jiných e-shopů – svým zákazníkům nezdravě často dodával špatné zboží. „Spousta našeho zboží má stejné nebo podobné obaly, takže lidé se při příjmu či výdeji snadno spletli,“ uvedl k tomu Michal Cirok, referent logistiky firmy.

17. 1. 2020

dascher 1 2020 2Najväčšia logistická operácia sveta sa blíži, pripravte sa!

Už 25. januára sa začne nový čínsky rok v znamení Potkana. Príchod čínskeho nového roku oslavuje 20 percent svetovej populácie a do pohybu sa dáva až 800 miliónov ľudí. Podnikatelia, ktorí robia obchody v Ázii, už dávno pred sviatkami plánujú, ako v tomto období udržia svoju obchodnú kontinuitu bezproblémovú.

„Aj tento rok sme pripomínali našim zákazníkom, aby počítali s tým, že je nutné zarezervovať si prepravu včas, pretože možnosti prepravy sú obmedzené," vysvetľuje Marián Miček, Country Manager Air & Sea Logistics DACHSER Slovakia. „V čase osláv vždy klesá záujem o prepravu z Číny do Európy a naopak, ale pred oslavami je naopak dopyt výrazne vyšší."

16. 1. 2020

system online logo

systemy 1 2020 1Od ručně vypisovaných formulářů k plně automatizovanému systému

Ještě do nedávna fungovali s omezenými moduly a ručně vypisovanými dodacími listy. Nyní je pro celou firmu pouze jeden informační systém. Zato komplexní, přesně dle jejich požadavků. Řeč je o informačním systému HELIOS Orange edice iNUVIO, který do strojírenské firmy Elkosi, spol. s r.o. zaváděla boskovická jednička v informačních systémech Gatema a. s.

Na samém okraji Černé Hory už přes pětadvacet let funguje strojírenská firma Elkosi, spol. s r.o., která se zabývá především zpracováním železných produktů, obráběním kovů a svařováním železných, hliníkových a nerezových konstrukcí. Elkosi se specializuje na výrobu zdravotnického mobiliáře, určeného pro nemocnice, domovy pokojného stáří, soukromá lékařská zařízení, ordinace apod. Současně se zaměřuje i na kompletní obrábění kovů – soustružení, frézování, vrtání, broušení, svařování nebo lisování. Zbytek své kapacity firma věnuje výrobě částí strojů a strojírenských výrobků pro další firmy, mezi které patří mimo jiné ESB a.s., SYNCO METAL, s.r.o., T.S.Bohemia a.s., ABB Brno, ITAB Shop Concept CZ, a.s., PMP KOVO s.r.o., ATONA s.r.o., Minerva, Beghelli, Knoblauch z Německa, Killer a StoreConcept AG ze Švýcarska.