aktuality

3. 8. 2023

transport logo male

august 2023 1IFOY AWARD 2023: šesť spoločností ocenených za inovácie

AGILOX, Crown, DS AUTOMOTION, HUNIC a STILL dostali jedno z prestížnych intralogistických ocenení. Hneď dve ocenenia si v Dortmunde prevzal Jungheinrich. Vôbec prvýkrát o víťazovi rozhodol aj zástupca z ČR.

Medzinárodné ocenenie intralogistiky a vysokozdvižného vozíka roka (IFOY) AWARD, ktoré sa koná pod záštitou Dr. Roberta Habecka, spolkového ministra hospodárstva a ochrany klímy, je známe po celom svete. V roku 2023 bolo finalistami jedenásteho kola ceny 21 spoločností s 23 produktmi a riešeniami – viac ako kedykoľvek predtým. „Porota urobila v apríli jedno zo svojich najťažších rozhodnutí a vyslala signál pre ďalšie technológie v logistike. Už počas IFOY TEST DAYS bola evidentná výnimočná úroveň tohtoročných finalistov, z ktorých niektorí sú z hľadiska inovácií a zákazníckych výhod ďaleko pred svojimi konkurentmi na trhu. Ich produkty a riešenia sú budúcim benchmarkom pre moderné distribučné centrá,“ uviedla Anita Würmster, predsedníčka poroty IFOY. V porote bol aj Michal Štengl, šéfredaktor nášho magazínu.

Zobraziť celý článok.

31. 7. 2023

P3 logistic logo mini

jul 2023 5P3 vstupuje na trh Spojeného kráľovstva prostredníctvom akvizície dvoch logistických objektov od spoločnosti Segro

Bratislava, 31. júla 2023 – P3 Logistic Parks oznamuje svoju expanziu v rámci Spojeného kráľovstva prostredníctvom akvizície dvoch logistických aktív od spoločnosti Segro, s celkovou rozlohou 81 000 m2, nachádzajúcich sa na dobre známych lokalitách. Jeden objekt sa nachádza v meste Crick a zahŕňa približne 36 000 m2 prenajímateľnej plochy. Druhý objekt, s rozlohou viac ako 45 000 m2, sa nachádza v meste Kettering.

Frank Pörschke, generálny riaditeľ spoločnosti P3 Logistic Parks, uviedol: „Akvizícia týchto dvoch logistických aktív v Spojenom kráľovstve je pre spoločnosť P3 významným míľnikom, ktorým spoločnosť rozširuje svoje pôsobenie na kľúčovom trhu vyznačujúcim sa silným logistický priemyslom. Spojené kráľovstvo bolo vždy významnou križovatkou medzinárodného obchodu. Teší nás, že tu môžeme ponúknuť naše odborné znalosti a zdroje k uspokojeniu rozvíjajúcich sa potrieb firiem pôsobiacich v tomto regióne.“

27. 7. 2023

transport logo male

jul 2023 4cargo-partner oslavuje 30 rokov na Slovensku a v Čechách

Medzinárodný poskytovateľ prepravy a info-logistiky tento rok oslavuje 30. výročie pôsobenia na slovenskom a českom trhu.

Pobočky, ktoré zahájili svoju činnosť v roku 1993, dnes patria medzi popredných poskytovateľov komplexných prepravných a logistických služieb. Spoločnosť cargo-partner tento úspech oslávila spolu so svojimi klientami počas júna na eventoch v Bratislave a Prahe. V roku 2023 oslavuje cargo-partner svoje globálne 40. výročie, bola jednou z prvých rakúskych spoločností, ktorá rozpoznala trhový potenciál východnej Európy a rozšírila svoju pôsobnosť aj na susedné krajiny. V roku 1993 bola založená jej prvá zahraničná pobočka v Bratislave a krátko na to aj v Prahe.

Zobraziť celý článok.

21. 7. 2023

systemy logistiky logo mini

jul 2023 3V CTParku Prešov Sever začali s výstavbou prvej haly

Logistický park na východe Slovenska patrí medzi jednu z lokalít, kde CTP zainvestoval do špekulatívnej výstavby. Spomínaná hala bude mať rozlohu viac ako 11-tis. m² a bude súčasťou 43,2 hektárového parku.

Výstavba haly začala v máji tohto roka, aktuálne sa nachádza v pokročilej fáze. Investor predpokladá, že k dipozícii bude nájomcom v závere tohto roka. Bude spĺňať viaceré kritériá zodpovedajúce udržateľnosti a efektívnej prevádzke stavby. CTP aj v tomto prípade cieli na certifikát BREEAM Excellent, na streche haly budú inštalované fotovoltické panely. Táto zelená energia bude k dispozícii priamo nájomcom a bude spotrebovaná priamo v CTParku.

Zobraziť celý článok.

13. 7. 2023

reliant logo male

jul 2023 2Geopolitické vlivy na podobu a cenotvorbu v námořní dopravě

Systém geopolitické rovnováhy, principy vah a vyvažování – tak, jak byly vytvářeny a upřesňovány během 40 let studené války – dnes procházejí podstatnou a pro budoucnost zásadní zkouškou.

Nejsou však jen nově koncipovány diplomatické vztahy, vojenská uskupení a sféry zájmu, zkouškou prochází i veřejnost, obchodní aktivity a následně i globální sítě. To, co se podařilo postupně optimalizovat až do doby před pandemií, se nám nyní hroutí pod rukama; dodavatelské řetězce vykazují nebývalé a v mnoha případech fatální narušení, trhají se „věčné“ vztahy. A vzhledem ke své absolutní dominanci ve světě logistických služeb je hluboce zasažena dálková námořní doprava.

Zobraziť celý článok.

5. 7. 2023

transport logo male

jul 2023 1Zmluva so SkyToll bude pokračovať do konca budúceho roka

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) požiadala spoločnosť SkyToll, aby pokračovala vo výbere mýta do konca budúceho roka. Žiadosť odôvodnila prieťahmi v súvislosti s viacnásobným uplatnením revíznych postupov v tendri na nové mýto.

V liste zaslanej spoločnosti SkyToll NDS podľa hovorkyne Evy Žgravčákovej uviedla, že „objednávateľ trvá na pokračovaní poskytovania služby podľa zmluvy, a to do konca roka 2024.“ Naďalej však NDS podľa hovorkyne vyvíja maximálne úsilie na zavedenie európskeho mýtneho systému (EETS). „Aj počas tohto roka, aj počas roka 2024 budeme pracovať na tom, aby sme nákladovosť mýta čo najviac znížili. Z niekdajších takmer 50 % je už dnes nákladovosť na omnoho nižšej úrovni. O aktualitách zo sveta mýta budeme dopravcov naďalej informovať,“ dodala Žgravčáková.

Zobraziť celý článok.

30. 6. 2023

systemy logistiky logo mini

jun 2023 11Aj zaváracia sezóna zvyšuje nároky na logistiku

Blíži sa obľúbená sezóna zavárania a výroby džemov. Práve v období, keď sa zberá úroda a spracúva sa v domácnostiach a v potravinárskych podnikoch, stúpa aj množstvo prepraveného cukru. Sezónne špičky pomáha zvládať aj spoločnosť Kuehne+Nagel, ktorá s klientom Považský cukor a.s. spolupracuje už od roku 2017.

Spoločnosť Kuehne+Nagel ako logistický partner rieši krátkodobé nárasty v distribúcii spôsobené akciovými predajmi cukru v reťazcoch. Jednorazové zvýšené dopyty trvajú spravidla jeden až dva týždne a nárast prepraveného objemu oproti bežnej distribúcii je niekoľkonásobný. Ako teda sa teda cukor dostane od výrobcu až do regálu?

Zobraziť celý článok.

27. 6. 2023

garbe logo mini

jun 2023 10Najzelenší priemyselný park na Slovensku GARBE Green Park je obsadený

Spoločnosť GPV sa nasťahuje do priestorov o rozlohe 18 000 m2. Park je umiestnený v strategickej lokalite s prístupom na dialnicu D1 a je tak naplno prenajatý ešte pred dokončením výstavby druhej budovy.

Piešťany, 27. júna 2023: GARBE Industrial Real Estate CEE, popredný špecialista na logistické a priemyselné nehnuteľnosti, podpísal zmluvu o prenájme 18 000 m2 so spoločnosťou GPV, druhým najväčším v Európe a globálnym výrobcom elektrosúčiastiek. GPV obsadí celú budovu, ktorá je momentálne vo výstavbe a bude dokončená tento mesiac. Práce spojené s prispôsobením priestoru potrebám nájomcu budú pokračovať do konca roku 2023. Po dostavaní tejto budovy bude GARBE Green Park Piešťany kompletný a naplno obsadený.

27. 6. 2023

reliant logo male

jun 2023 9Orientácia na udržateľnosť už tradične v popredí

Napriek tomu, že sa o udržateľnosti, a to najmä v oblasti logistiky, hovorí už roky, táto téma sa z hľadáčika spoločností či vlády nevytráca – práve naopak, od prvotného boomu vyhlasovania nových záväzkov prešiel už dostatok času na to, aby sa dalo bilancovať. Na základe toho je potom možné navrhnuté stratégie upravovať, aby viac zodpovedali skutočnosti, či vytvárať nové udržateľné stratégie v oblastiach, ktoré boli identifikované ako problematické.

Prednedávnom vydal Eurostat správu o pokroku Európskej únie pri dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja. Vyplýva z nej, že za posledných päť rokov EÚ zaznamenala pokrok pri dosahovaní väčšiny zo 17 definovaných cieľov (SDGs, Sustainable Development Goals), pričom najvýraznejší pokrok bol zaznamenaný v sociálno-ekonomickej oblasti. V environmentálnej oblasti sa očakáva väčší pokrok, keďže sa členské štáty EÚ angažujú v plnení ambicióznych cieľov Európskej zelenej dohody.

Zobraziť celý článok.

16. 6. 2023

systemy logistiky logo mini

jun 2023 8Automatické skladovacie veže šetria miesto aj čas

Súhra skladovacích veží SSI Schäfer s informačným systémom firmy UDENCO priniesla prehľad o procesoch a uľahčila plánovanie. Intuitívne ovládanie nových strojov prispelo k náboru nových zamestnancov.

Slovenská pobočka spoločnosti UDENCO sídli v priemyselnej zóne Nitra Sever – Mlynárce. Je dcérskou firmou holandského rodinného holdingu a zameriava sa na výrobu a poskytovanie technických riešení, odbornú podporu v inžinierskej, technickej, logistickej a nákupnej oblasti, ako aj v oblasti finančnej stratégie. Príkladmi produktov, ktoré vychádzajú z nitrianskej výrobnej linky sú nabíjacie stanice pre automobily, medicínsko-terapeutické prístroje a zariadenia na rozvod tlakového vzduchu. V najbližšom období plánuje firma spustiť predaj vlastných nabíjacích staníc pre elektromobily typu AC aj DC.

Zobraziť celý článok.

14. 6. 2023

prologis logo mini

jun 2023 7V Prologis Park Bratislava rozširuje svoje priestory Quehenberger

Quehenberger, poskytovateľ logistických riešení, podpísal dlhodobú zmluvu na prenájom 14 700 metrov štvorcových skladových priestorov spolu s 970 štvorcovými metrami kancelárií v Prologis Park Bratislava. Spoločnosť tak rozšíri svoje doterajšie priestory a prevádzku zjednotí pod jednu strechu budovy DC3.

V logistike a skladovaní je kľúčová lokalita. Dôkazom vysokého dopytu po kvalitných priestoroch je aj skutočnosť, že Prologis Park Bratislava je momentálne plne obsadený. Prologis preto plánuje špekulatívnu výstavbu na ploche 12 000 metrov štvorcových.

Zobraziť celý článok.

12. 6. 2023

systemy online logo mini

jun 2023 611 největších digitálních trendů pro výrobu a průmysl na rok 2023

Jedna krize střídá druhou krizi. Krizový management se stává každodenní normou řízení podniku. I vzhledem k tomuto stavu událostí vybíráme největší trendy a technologie, které budou dominovat výrobnímu průmyslu v roce 2023.

Jedna krize střídá druhou krizi. Krizový management se stává každodenní normou řízení podniku. Nicméně i přes pesimistické vyhlídky většina podniků pokračuje ve svém provozu. Překonávání krizí a překážek se stalo běžnou součástí v každé oblasti a jinak tomu není ani ve výrobě a průmyslu. Řešení prudkých a nečekaných změn však zůstává stejné: inovace. I vzhledem k momentálnímu vývoji událostí jsme se podívali na to, jaké trendy a technologie budou dominovat roku 2023.

Zobraziť celý článok.

8. 6. 2023

reliant logo male

jun 2023 5Nadrozměrné zásilky přinášejí výzvu i novou zkušenost

Přeprava nadrozměrných zásilek a neobvyklých nákladů je součástí služeb, které logistická společnost Gebrüder Weiss nabízí.

„Realizace těchto zakázek vyžaduje speciální přepravní techniku, balení a také pro naše kolegy představuje velkou výzvu především při plánování tras, zajištění příslušných povolení, doprovodů a podobně“ uvádí Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

Přeprava dvou těžkých transformátorů

Jednou z těch doslova největších výzev byla přeprava dvou transformátorů s hmotností 380 tun, jež směřovaly lodí z Rotterdamu do Maroka. Každý z transformátorů vážil neuvěřitelných 190 tun, přičemž jeden mířil do přístavu v Ajunu a druhý do přístavu v Tangeru.

Zobraziť celý článok.

5. 6. 2023

systemy online logo mini

jun 2023 4Zaměstnanci call center zatím kvůli umělé inteligenci o práci nepřijdou

Umělá inteligence (AI) se sice v call centrech prosazuje stále výrazněji, podle expertů však v současnosti živé operátory plnohodnotně zastoupit nedokáže. AI může být skvělým nástrojem pro řešení rutinních klientských požadavků či v rámci analytické práce oddělení. Komplexní úkoly a strategické rozhodování ale minimálně pro tuto chvíli zůstanou v gesci lidských pracovníků.

Možnosti umělé inteligence se ve spojitosti s jejím překotným rozvojem stávají stále intenzivněji diskutovaným tématem. Řada renomovaných vědců a podnikatelů dokonce požaduje zpomalení vývoje na tomto poli do doby, než se vyjasní potřebná bezpečnostní a legislativní pravidla, která budou odvětví regulovat. Pod touto výzvou jsou podepsána taková jména jako podnikatel Elon Musk či spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak.

Zobraziť celý článok.

2. 6. 2023

systemy logistiky logo mini

jun 2023 3Košická župa investuje do príchodu Volva 30 miliónov eur

Košický samosprávny kraj (KSK) sa pripravuje na ohlásený príchod investora Volvo Cars. Do roku 2027, kým automobilka spustí plánovanú výrobu elektronických automobilov vo Valalikoch, potrebujú župa, mestá aj obce splniť niekoľko podmienok.

Kraj už vyčíslil, že takzvané vyvolané investície si vyžiadajú takmer 30 miliónov eur, o ktorých informoval na pondelkovom pracovnom stretnutí v Košiciach so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR a Valaliky Industry Park.

Zobraziť celý článok.

2. 6. 2023

systemy logistiky logo mini

jun 2023 2Najväčšou výzvou logistiky poslednej míle je efektivita

Za posledných 10 rokov sa toho zmenilo zásadne veľa. Zákazníci si už nerobia zásoby vopred, ale tie chcú dopĺňať do centrálnych skladov alebo priamo do predajní priebežne. Tým presunuli viac-menej zodpovednosť za dostatok tovaru na pultoch na dodávateľov.

Mnoho firiem okrem rýchlosti dodania tovaru konečnému partnerovi či prípadne zákazníkovi rieši už aj otázky týkajúce sa dopadov prepravy na životné prostredie. Čoraz väčší dôraz sa totiž kladie na ekologické formy dopravy v mestách. Pri logistike poslednej míle je veľmi dôležité zároveň aj geografické rozmiestnenie skladov v záujme čo najlepšej obsluhy širokej siete obchodných partnerov.

Zobraziť celý článok.

1. 6. 2023

transport logo male

jun 2023 1Ako vie kamerový systém pomôcť pri ochrane firmy?

Kamerový systém dnes nie je len alarm, ktorý sa rozozvučí pri detekcii pohybu neželanej osoby. Moderný kamerový systém Mobotix od Konica Minolta vie chrániť firmu vo viacerých rovinách. Pripravili sme pre vás prehľad oblastí, kde môžete moderný kamerový systém využiť.

Vjazd vozidiel

Snímanie ŠPZ dnes dokáže každý šikovný kamerový systém. Už teraz ho využíva väčšina parkovísk vo veľkých nákupných centrách. Okrem snímania ŠPZ však kamerový systém môže ísť ďalej. Vie analyzovať početnosť návštev, merať rýchlosť prejazdu či kontrolovať oprávnenosť vjazdu do areálu firmy. Plynulosť prevádzky pri vstupe do do firmy viete dosiahnuť aj odbúraním tlačených papierových lístkov (a tým aj znížite ekologickú záťaž) a posilnením riadeného vjazdu vozidiel.

Zobraziť celý článok.

25. 5. 2023

transport logo male

máj 2023 7Je PZP vplyvom inflácie výrazne drahšie?

O zdražovaní dnes počúvame na každom rohu. Platíme viac v podstate za všetko, od základných potravín až po špecializované služby. Preto asi nikoho neprekvapí, že inflácia sa dotkla aj cien PZP. Môžu vodiči do budúcnosti rátať s vyšším poistným pre poistenie auta?

Výrazné zvýšenie cien poistenia auta sa nemusí dotknúť každého.

Podľa odborníkov sa zvýši cena PZP každému vodičovi. Služby autoservisov a tiež súčiastky či náhradné diely do áut sú výrazne drahšie. Poisťovne na stav musia reagovať tak, že infláciu premietnu do svojich cenníkov a klienti si za povinné zmluvné poistenie priplatia. Treba však dodať, že zatiaľ, čo je v súčasnosti inflácia na dvojcifernej úrovni, výšky poistného sa v prípade poistenia auta nebudú zvyšovať tak rapídne. Predpokladá sa, že vodičov sa dotkne len niekoľkopercentné navýšenie. Na pozore by sa však mali mať tí motoristi, ktorí majú na konte viacero dopravných nehôd, resp. poistných udalostí. Je možné, že práve tejto skupiny sa zvyšovanie cien zákonného poistenia dotkne najviac.

Zobraziť celý článok.

22. 5. 2023

systemy online logo mini

máj 2023 6Šest rozhodujících kritérií pro výběr systému MES a šest chyb, kterých byste se měli vyvarovat

Výběr a nasazení nového MES systému patří mezi klíčová rozhodnutí podniku. Připravili jsme pro vás krátké shrnutí, na které body byste se měli zaměřit při výběru MES systému.

V době narůstající automatizace a nezastavující se digitalizace se stává MES systém klíčovým řešením pro jakýkoli výrobní provoz. Výběr takto rozsáhlého softwarového řešení nemusí být vždy jedno­du­chý. A stejně se ani implementace nemusí obejít bez výzev. Jak tedy vybrat MES systém, který se nejlépe hodí do vašeho provozu?

Zobraziť celý článok.

19. 5. 2023

systemy logistiky logo mini

máj 2023 5Posledným nájomníkom v parku P3 Žilina je špecialista na znižovanie odpadu

P3 Logistic Parks, popredný developer a dlhodobý vlastník logistických nehnuteľností v Európe, podporuje úspešný systém zberu jednorazových nápojových obalov na Slovensku.

Nezisková organizácia Správca zálohového systému, ktorá vytvára, financuje a koordinuje prevádzku systému zberu plastových fliaš a plechoviek od nápojov, ktorý podporuje cirkulárnu ekonomiku, si prenajíma 2 000 m2 skladových priestorov v parku P3 Žilina.

Zobraziť celý článok.